Bize kendinizden bahseder misiniz?

Bir iş görüşmesi yaptığımda benim ve çoğu işe alımcının adaya ilk sorduğu soru “bize kendinizden bahseder misiniz?” olmaktadır. Esasında çok basit gibi görünen bu soru mülakatın ana sorularından biri olduğu için ciddi hazırlık gerektirir ve işi alıp alamayacağınızın belirleyicisi olması muhtemeldir. Gerçekten bana bir iş görüşmesinde tek soru sorma hakkı verilse, hiç tereddüt etmeden bize kendinizden bahseder misiniz? sorusunu yöneltirim. Gelin bize kendinizden bahseder misiniz?  sorusunu birlikte madde madde inceleyelim ve nasıl hazırlık yapmalıyız, öğrenelim.

Neden işe alımcılar bu soruyu sorarlar?

Her sınavda yapılması tavsiye edilen şeylerden biri de, en iyi bilinen kısımdan başlamaktır. Her ne kadar mülakatlar bir sınav olmasa da stresli olgulardır. Böylelikle kişinin mülakata da en iyi bildiği yerden başlaması, yani kendisinden başlaması mülakata bir ısınma oluşturur ve kişinin kendini rahat hissetmesini sağlar.

Aynı zamanda bu soru çoğu zaman mülakatın yönünü belirleyici açılış sorularından biridir. Bu soruda nelerden bahsederseniz görüşmenin yönü o tarafa doğru gitmesi muhtemeldir. Bu yüzden esasında bize kendinizden bahseder misiniz sorusu denilenlere de azami dikkat gösterilmesi gereken sorulardan biri olarak karşımıza çıkar. Bu soru ile birlikte işe alımcı esasen mülakatın ana amaçlarından birine de yaklaşmış olur: “sizi daha yakından tanımak!”

Bize kendinizden bahseder misiniz sorusuna güzel yanıt verebilirseniz, işe alımcı sizin bu işe neden uygun olduğunuzu hem hard skill (teknik yetenek) hem de soft skill (insancıl yetenekleriniz) kavramış olur. Bize kendinizden bahseder misiniz sorusuna vereceğiniz cevap ile birlikte aynı zamanda ne kadar açık ve etkin şekilde iletişim kurabildiğinizi gösterme şansına sahip olabilirsiniz.

Pek çok kere bize kendinizden bahseder misiniz sorusunu duymuş olabilirsiniz, işe alımcıdan işe alımcıya değişmekle birlikte bu soru genelde şunlara işaret edebilir:

– Önümde CV’niz var ama bana biraz daha bahsedin

– Deneyimleriniz üzerinden birlikte geçelim

– Geçmişiniz ile ilgili sizin anlatımınızı dinlemek isterim.

Benim versiyonumda ise kendinizden biraz bahseder misiniz sorusunun ardında adayın tüm geçmişini dinledikten sonra bu işi neden istediğine sözü bağlamasını beklerim ve benden büyük bir artı alır!

Kendinizden bahseder misiniz sorusuna güzel bir formül

Esasında kendinizden bahsederken bunu zaman skalasına koymak en efektif metottur. İşe alımcı kendinizden bahseder misiniz sorusunu yönelttiğinde;

– Şimdiki zaman. Şu andaki rolünüzden ve içeriğinden bahsedin, başarılarınızdan bahsetmek burada şık durur.

– Geçmiş zaman. Başvurduğunuz iş ile ilgili deneyimler öncelikli olarak önceki deneyimlerinizi anlatın. Bahsedilen görev tanımına uygun olduğunuz noktaları özellikle vurgulayın!

– Gelecek zaman. Neler yapmak istediğinizi, kariyer yolculuğunda nereye varmak istediğinizi ve başvurduğunuz bu spesifik rolün bu yolculukta size nasıl hizmet edeceğini ve uyuşmasını anlatın!

Öncelikle sizi bu noktaya getiren güzel bir hikayeniz var ise, anlatmaya buradan başlayın. Mesela ben kariyerimde öncelikli olarak işe alımcı değildim, fakat yönetici olup mülakatlara katıldığımda bu işi ne kadar sevdiğimi anladım ve bence bir işletmedeki en önemli fonksiyon işe alım, bu yüzden bu alana başladım falan…

Bu sıralamaya göre gitmeseniz de olur, ancak unutmayın, ne anlatırsanız anlatın, mutlaka görüştüğünüz firma ve spesifik role anlattıklarınız bir şekilde bağlayın! Alakasız şeyler anlatıp görüşmecinin kafasını karıştırmayın! Odak noktanız hep firma ve rol olsun, anlatacağınız her şeyi hep bunlarla örtüşür şekilde anlatın!

Cevabınızla ilgili bir kaç ipucuna daha birlikte bakalım:

Cevabınızı başvurduğunuz rol ve firmaya göre özelleştirin

Esasında bir işe alımcı bu soruyu sorduğunda, işe ne kadar uygun olup olmadığınızı da öğrenmek istemektedir. Bu size neden firma için uygun bir aday olduğunuzu anlatmak için verilmiş güzel bir şanstır!

Bu soruyu kendi lehinize bir fırsata çevirmek sizin elinizde. Bunu yapabilmek için firma ve aradığı pozisyon ile ilgili daha önceden biraz vakit ayırmış olmalısınız! Böylelikle bu işe neden uygun aday olduğunuzu anlatmak çok daha kolay olacaktır!

Bu soru aynı zamanda işi ve firmayı da düzgün anladığınızı belirtmenin ve dersinizi çalıştığınızı göstermenin de güzel bir yoludur.

Bonus. İlanda doğru dürüst ne aradıkları belli değil miydi? Bazen özellikle maalesef Türk firmaları ne aradıklarını kendileri de bilmezler (Sıcak satış yapacak pazarlama personeli aranıyor. Hönk?) Böyle bir durumda lafı bölerek, ben kendimi anlatayım ama siz biraz önden bu pozisyondan beklentinizi anlatır mısınız? diyerek ne anlatacağınız kısmını netleştirebilirsiniz!

Cevabınıza biraz heyecan katın

Cevap verirken her zaman profesyonelliği elden bırakmamak gerekir, ama biz insanlar duygusal yaratıklarız. Böylelikle iş ile ilgili heyecanınızı karşı tarafa yansıtmanızdan herhangi bir zarar gelmez. Hatta size bolca faydası da olur! Böylelikle karşınızdaki işe alımcıyı da aynı duygu seli içine almanız işten bile değildir. İnsanlar kelimleri değil duyguları anımsamak yönünde daha başarılıdırlar. Bir role tutku ve istek gösteren bir adayı hiçbir işe alımcı kolay kolay unutmaz ve her zaman eğer role uygunsa – bazen değilse bile- avantaj elde eder!

CV’nizdeki her şeyi tekrarlamayın!

Kendinizden bahseder misiniz sorusuna karşılık tüm CV’nizi bir sesli okuma programı gibi baştan aşağı saymayın! Önemli detaylara değinin ve hikayeleştirin! Başınızdan geçen güzel deneyimleri anlatın! Özellikle çözdüğünüz büyük problemleri ve benzerlerini görüştüğünüz şirket için nasıl da kolaycana çözebileceğinizi aktarın! Görüşmecinin tavırlarından doğru yolda olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Özellikle karşınızdaki sıkılmış tavırlar sergilemeye başlarsa hemen lafı kısa kesin ve diğer soruya geçmesi için görüşmeciye şans tanıyın!

Pratik yapın!

Maalesef iş görüşmesi de bir tiyatro ve sinema performansına benzer ve üzerinde profesyonel olarak profesyoneller ile çalışılması gerekir. Özellikle sürekli görüşmelere çağrılıyor ama bir türlü işi alamıyorsanız bu durum tamamen görüşme performansından kaynaklanmaktadır. Görüşmeye gitmeden önce mülakat simülasyonu yapmak öz güveninizi arttırır ve görüşme esnasında çok daha kendinden emin şekilde görüşme hakimiyetiniz artar. Ben mülakat simülasyonu hizmeti de veriyorum, detaylar için bana ulaşabilirsiniz!

Diğer olası mülakat sorularına hazırlanmak için şunlara da bir göz atın!

İş Görüşmesinde Tuzak Sorular

En Sık Sorulan Mülakat Soruları ve Cevapları