Firma seni özgeçmiş havuzundan buldu ne demek?

“Firma seni özgeçmiş havuzundan buldu ne demek?” diye sürekli pek çok arkadaştan soru gelince ben de bunun hakkında size kısaca bilgi vereyim istedim! Firmalar çeşitli yollardan adaylara ulaşmaktadırlar. Peki firma seni özgeçmiş havuzundan buldu ne demek? Firmalar için aday kaynaklarını sıralarsak, ilk önceliği iş ilanına vermek gerekir. İyi hazırlanmış bir iş ilanına firmanın da durumuna göre yüzlerce hatta binlerce başvuru gelebilmektedir.

Özellikle işveren markası kuvvetli olan firmaların açtığı ilanlara binlerce başvuran olmaktadır. Örneğin bir Coca Cola – Pepsi – BSH gibi firmalar açtıkları personel ilanlarına sıkıntı yaşamadan pek çok uygun adayın başvurusunu alabilmektedir.

 Ancak Ali Osman Ltd. gibi adı sanı pek de duyulmamış bir şirketseniz ilan açmak çoğu zaman sizin için hüsranla noktalanabilir. Başvurularınıza 20-30 başvuran ve hepsinin de başvurulan iş ile çoğu zaman alakasız kişiler olması muhtemeldir.

İşveren markası kuvvetli olmayan firmalar ve bazen de çok değişik özelliklerde personel aradığınız zaman sizin her zaman yanınızda olan yapı “özgeçmiş havuzu” olmaktadır. Bu havuzdan istediğiniz özellikleri listeyelerek firmalar aday bulabilmektedirler. Bu havuzdan aday görüntülemek ücretlidir ve kontöre tabidir. Diğer bir deyişle firma sizin özgeçmişinizi görüntülemek için “para” ödemektedir.

Kariyer.net Özgeçmiş Havuzu
Kariyer.net Özgeçmiş Havuzu

Açık CV ne demek?

Kariyer.net gibi portallar en çok “Özgeçmiş Havuzu” uygulamasından para kazanmaktadırlar. Bir adayı görüntülemek kabaca 5 TL gibi bir rakama tekabül etmektedir. Resimde görünen ekranda kendisine uygun kriterleri aday havuzundan bulan işe alım danışmanına CV iletişim bilgileri ad-soyad kapalı bir şekilde gösterilmekte, eğer bu adayın bilgilerine ulaşmak isterseniz ise sizden “kontör” düşmektedir. Belirttiğimiz gibi bu kontörler ücret mukabili firmalara satılmaktadır!

Görünürlüğü arttırmak için ne yapabiliriz?

“Firma seni özgeçmiş havuzundan buldu ne demek?” sorusundan sonra görünürlüğünüzü arttırmak için ve firmalara avantaj sağlamak için aday olarak ne yapılabilir sorusunu ele aldığımızda ise, çalışmayı düşündüğünüz firmanın en azından bir ilanına dahi başvurmuş olsanız, başvurduğunuz CV’niz artık bu firma için hep “açık” olacaktır ve firma sizi görüntülemek için herhangi bir ücret ödemeyecektir.

İşe alımcılar özgeçmiş havuzuna bakarken de öncelikle kendilerine “açık” olan CV’lerden başlarlar. Durum böyle olunca ilgilendiğiniz firmaların en az bir pozisyonuna bile başvurmuş olmak sizi diğer adayların önüne geçirebilir.

Aynı zamanda şunu da bilmenizde fayda vardır, özgeçmiş havuzundan listeleme yapıldığında da işe alımcılar öncelikle CV’sini en güncel tutan adaydan listelemeye başlarlar. Yani CV’ler CV güncellene tarihi “Bugün” olan adaylardan başlar. CV’nin güncelliğinin yakın tarih olması işe alım danışmanı için adayın iş aradığına dair bir emaredir ve CV’leri açmaya işe alım danışmanları güncel CV’den itibaren başlarlar!

Şunları da okumak isteyebilirsiniz:

Bize kendinizden bahseder misiniz?

İş Görüşmesinin Olumlu Sonuçlandığını Nasıl Anlarız?

İş Görüşmesi Davet Mailine Cevap

İş Görüşmesi Sonrası Takip Mail Örnekleri

İş Görüşmesinde Tuzak Sorular