İş Görüşmesi Davet Mailine Cevap

Bir iş için gerekli olan yetenek ve deneyime sahip olmak kadar, işe alımcı ile olan diyaloğunuz da işi alıp alamayacağınızı belirleyen temel unsurlardan biridir. İşe alımcı daha sizi görmeden bile davranışlarınıza dikkat etmeye başlar.

İş ile ilgili sözlü ve yazılı iletişiminiz esasında işinizin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bununla birlikte daha işe alınmanın çok öncesinde, örneğin sizi bir iş görüşmesine davet eden mail’e yanıtınız, oluşturacağınız sempati ile birlikte; işe alınıp alınmayacağınızı belirleyecek bir unsur dahi olabilir! Böylelikle iş görüşmesi davet mailine cevap vermek çok önemlidir!

Sizi işe davet eden mail’e güzel bir cevap yazmayı bir fırsata çevirebilirsiniz! Öncelikle sizi işe alacak kişiye katılımınızı kesinleştirmek için atılan mail’e muhakkak cevap verin! Bu davranış sizin işe olan yaklaşımınızı da esasen ortaya koymaktadır.

Bir kadın arkadaşın çok samimi bir şekilde görüşmeye davet yazısına cevap vermesi ile birlikte iş görüşmesi kendisi açısından çok kolay olmuştu ve kendisini direkt işe almıştım!

Örnek Cevap

Alp Bey, -(Görüşmecinin adını muhakkak belirtip kişiselleştirin!)

Öncelikle nazik mail’iniz için çok teşekkür ediyorum. -mutlaka teşekkür ile mail’e başlayın!- Telefonda gerçekten bana vakit ayırıp detaylandırdığınız için ayrıca size çok minnettarım. -Telefonda pozisyonla ilgili bir şeyler anlattı mesela işe alımcı size- Beni diğer adaylar arasından seçmeniz beni çok sevindirdi, sizinle görüşmek için sabırsızlanıyorum. -Biraz heyecanlı olmak ve bunu belirtmek işe alımcılar üzerinde müthiş pozitif etki yapar!- Belirttiğiniz gibi 15 Ocak günü saat 14:00’da ofisinizde olacağım. -Görüşme günü ve saatini de özellikle teyit edin!-

Tekrar teşekkür ederim. -fazla teşekkür göz çıkarmaz-

Aslı Özsoy

0530 530 00 00 -telefonunuzu da yazın, lazım olduğunda şakadanak size ulaşılsın!-

O gün uygun değilseniz ne olacak?

O gün ve saatte görüşme için uygun olmamak mümkün, insanlık hali. Halihazırda çalışıyor olabilirsiniz, yada çalışmasanız dahi önemli bir işiniz olabilir…

Bunu kibarca bir şekilde anlatmalı ve çok da arayı açmayacak yeni opsiyonlar önerebilmeli.

Örneğin;

Yukarıdaki mail’e ek olarak; görüşme saati ve yerini teyit etmek yerine;

Maalesef 15 Ocak günü 14:00 bana uygun değil ama sizin için de eğer uygunsa 16 Ocak veya 17 Ocak herhangi bir saatte uygun olabilirim. Tekrar kusura bakmayın, gerçekten sizinle görüşmek çok istiyorum. -istek istek istek!

 Unutmayın, Şirketle olan ilk deneyiminiz esasen ilk telefon görüşmesi ve akabindeki davet mail’i ile başlar. Buradan itibaren göstereceğiniz her davranış pozisyonu alıp alamayacağınızı belirleyebilir! Böylelikle iş görüşmesi davet mailine cevap vermeyi artık kesinlikle atlamayarak görüşmedeki şansınızı daha da arttıracaksınız!

Şunlara da göz atmak isteyebilirsiniz:

Bize kendinizden bahseder misiniz?

İş Görüşmesi Sonrası Takip Maili

İş Görüşmesinde Tuzak Sorular

İş görüşmesinin olumlu sonuçlandığını nasıl anlarız?