İş görüşmesinde beden dili

İş görüşmesine çok güzel hazırlandınız, süper bir CV’niz ve tüm sorulara verecek harika cevaplarınız var. Ancak kapıdan giriş şeklinizin bile işe alım kararını etkileyeceğini biliyor musunuz? Bir iş görüşmesinin en önemli kısımlarından biri kullanılan beden dilidir. İnsanlar bilişsel yaratıklar olmalarının yanında bilişsel aktivitenin çoğu da alt beyinde gerçekleşmekte. Söylediğiniz sözler haricinde ses tonunuz, beden diliniz sizin güvenilir biri olup olmadığınızla ilgili karşınızdaki kişinin biliç altına saniyede binlerce sinyal göndermekte. Karşınızdaki kişi de an ve an bu verileri farkında olmadan işleyerek sizinle ilgili özet bir karara varmakta! Bu karar iş görüşmesi için kabul yada ret şeklinde ortaya çıkmakta. Eskiler “oturmasını kalkmasını bilen” şeklinde bir deyiş bile ortaya koymuştur. Esasen güngörmüş manasında kullanılan bir lafın beden diline atıfta bulunması konunun ciddiyetini güzel özetliyor!

Daha önceki yazılarımızda da değindiğimiz üzere bir insan karşısındaki insan ile ilgili uzun süre değiştirilemeyecek ilk izlenimine ilk 8-10 saniye içerisinde kapılmakta. Ve tahmin edersiniz ki, önceki yazımızda değindiğimiz kıyafet –iş görüşmesine giderken ne giyilmeli yazımızı okuyun– haricinde beden dilimiz de bizim hakkımızda varılacak izlenim açısından çok önemli!

Beden diliniz genel olarak kişiliğinizi yansıtır ve o an içinde olduğunuz duruma göre de şekillenir. Beden dilinizden neler anlaşılabilir? Bir iş görüşmesinde beden dilinizden, kendinize güvenip, güvenmediğiniz; bir konu hakkında yalan söyleyip söylemediğiniz ve pek çok şey ortaya çıkar! Neyse ki kendine güvenli ve işe karşı istekli bir beden dili iş görüşmesinde sergilemek üzere çalışarak edinilebilir! – Mülakat simülasyonu hizmetim için buraya tıklayarak form doldurabilirsiniz!

İşte iş görüşmesinde beden dili kullanımında size yol gösterecek bir kaç ipucu:

Koltuğunuzun arkasına tamamen yaslanın

oturan adam
Hmmsss…Çok rahatmış bu sandalye de…

Koltuk yada sandalyenin arkasına tamamen yaslanarak oturmak bir kendine güven ifadesidir. Kendisine güveni olmayanlar ve o an için güvensiz hissedenler hep koltuğun ve sandalyenin ucuna doğru fark etmeden otururlar. Yukarıda değindiğimiz gibi karşınızdaki kişi bir beden dili uzmanı olmasa da hareketinizden alt beyninde sizin kendinize güvensiz olduğunuz dekoder gibi çözüverir!

Göz kontağı derken dik dik bakmayın

Dik bakmak?

Çoğu yerde sürekli göz kontağından bahsedilir ama esasen işe alımcının yüzüne doğru bakmanız manasına gelir. Sürekli ilgili olduğunuzu göstermek için uzmanlar gözlerinizi gözlere dikmek yerine işe alımcının yüzünün farklı yerlerine iki saniyede bir göz gezdirme fiilini önermektedirler.

Konuşurken ellerinizi kullanmak

eller eller eller
Eller eller eller…

Gerginken bir insan ellerini kullanmaktan kaçınmaktadır. Ellerinizi bağlamak ve hiç kullanmamak ciddi bir gerginlik ifadesidir ve karşınızdaki kişiyi de fark etmeden gerer. Doğal yollardan ellerinizi kullanarak konuşmanıza enerji ve güven verebilirsiniz. Bu üzerinde çalışılması gereken bir husustur ve sürekli mülakat simülasyonları ile karşınızda bir gözlemci ile geliştirmeniz mümkündür!

Avuç içinizi göstermek

Bir falımıza bak abi

Avuç içlerinizi konuşurken arada sırada göstermek işbirliği ve birleştirici bir yaklaşımda olduğunuzu karşınızdakinin alt beynine sinyal olarak gönderir. Böylelikle işe alımcı size karşı çok daha pozitif davranacaktır. Uzmanlar el sıkmaktaki bilmediğimiz ayrıntılardan birinin de avuç içini göstermek olduğunu söylüyorlar. Avuç içini göstermek elinizin boş olduğunu yani, karşınızdaki kişiye zarar vermeyeceğiniz sinyalini karşıdaki kişinin bilinç altına gönderir!

Ayağınızı yere sağlam basın

Ayaklar sağlam bassın!

Uzmanlar neokorteks ve sürüngen beynin iki ayak yere sağlam basarken zor sorulara yanıt vermenizi kolaylaştırdığını tespit etmişlerdir. Böylelikle beyninizin kreatif tarafını ve rasyonel düşünceyi uyarmanın daha kolay olacağını düşünüyorlar. Siz de uzmanları dinleyin ve iş görüşmelerinde iki ayağınızı da yere sıkıca basacağınız şekilde oturun!

Yürüyüşünüz üzerinde çalışın

Güzel yürümek önemli…

Daha önce bahsettiğimiz üzere işe alımcı sizin hakkınızdaki kararın çoğunu esasen ilk 10 saniyede altbeyninde şekillendirir. Tahmin edersiniz ki bu ilk 10 saniyenin bir kısmı da görüşme yapacağınız odaya doğru yürüyüş ve giriş şeklinde geçer! Uzmanlar direkt muhattabınıza karşı tüm bedeninizle yürümeniz ve kendisi ile ilk anda göz teması kurarak el sıkmanızı önermekteler!

Derin nefes alın, nefes verirken konuşun

Nefes

Hayatın temeli doğru nefes almakta gizli, aynı zamanda iş görüşmelerinin de! Uzmanlar iş görüşmesinde işe alımcı soru sorarken nefes almanızı ve soruyu yanıtlarken nefes vermenizi önermekteler. Derin nefes almanın parasempatik -o ne  lan!- reaksiyonu artırdığını ve bizi sakinleştirdiğini söylüyorlar. Derin nefes almanın kalp atış hızını, kan bacıncı ve stres seviyelerini azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmış!

Dinlerken kafanızla onaylayın

Göz ve yüz kontağını sürdürürken aynı zamanda karşınızdaki kişi konuşurken hafifçe kafa sallarsanız, karşınızdaki kişi dediklerinizin can kulağı ile dinlendiğinden emin olur! Ayrıca işe alımcının dediklerini kavradığınızın sinyalini de güçlü bir şekilde verir!

İş görüşmesinde beden dili kullanmak ile ilgili tavsiyelerimiz bu şekilde. İş görüşmelerinde beden dilinize de en az konuşacaklarınız kadar dikkat etmeniz işi almanız açısından çok önemli. Yaptığım mülakat simülasyonlarında aynı zamanda doğru beden dili kullanımı konusunda sizi çalıştırıyorum. Şuradan hemen form doldurarak mülakat simülasyonu için bilgi talep edebilirsiniz!

Mülakat simülasyonu almadan önce iş bulma ve mülakat ile ilgili udemy kursuma bakmak isteyebilirsiniz. Tam 3,5 saat boyunca bu sitede anlatılanlara ek olarak CV düzenleme ve işe alımcıların kullandıkları portallar ve mülakat ile ilgili her şeyi bu kurstan öğrenip, siz de girdiğiniz her mülakatı iş teklifine çevirebilirsiniz!