İş görüşmesinde heyecanlanmak

Hep o çalışmayı istediğiniz firmadaki mülakat tarihi geldi çattı. Bu belki de hayatınızın fırsatı! Yalnız değilsiniz, iş görüşmesi doğası gereği gerginliğin ve heyecanın hissedildiği bir süreçtir, genel olarak iş görüşmesine giden herkes heyecan hisseder! Karşınızdaki görüşmeci muhtemelen sizi daha yakından tanımak için var gücü ile uğraşacak, bununla birlikte beden dilinizden tutun –beden dili yazımızı okuyun– kılık kıyafetinize – iş görüşmesine giderken ne giyilir?– her türlü özelliğiniz sınanacak! Bu iş görüşmesinden sağ sağlim kurtulup görüşmeci sizi beğenirse belki işsizken iş sahibi olacak, belki terfi edemediğiniz şirketinize iki katı maaş ve terfi alıp veda edecek ve hayatınız değişecek! Bütün bunları düşündüğünüzde iş görüşmesinde heyecanlanmak çok doğal!

Maalesef araştırmalar da gösteriyor ki, iş görüşmesinde heyecanlanmak ve bunu karşı tarafa yansıtmak görüşme performansınızı düşürmekte! Genel olarak insanlar bir şeyler yanlış gittiğinde heyecanlanmak üzerine programlıdır ve iş görüşmesinde heyecanlı olmak bir nebze tolere edilebilirken yüksek derecede heyecan anlattığınız şeylerde bir samimiyetsizlik belirtisi olarak algılanması olasıdır! Peki iş görüşmesinde heyecanınızı yenmek için neler yapabilirsiniz?

İş görüşmesine önceden hazırlanın

Firma ile ilgili dersinizi çalışırsanız sorulacak sorulara da kendinizi hazır hissedersiniz. Durum böyle olunca, üzerinizdeki gerginlik büyük bir oranda hafifler. Peki neleri çalışmalısınız? Öncelikle şirket ile ilgili genel bilgiler, şirketin sektörü, büyüklüğü, ortaklık yapısı, rakipleri, rakipleri ile durumu kesinlikle görüşmede bir şekilde geçer. Bazı işe alımcılar patadanak soruverirler aday dersine çalışmış mı diye: “şirketimizi araştırma şansınız oldu mu?” ehem…kem küm…bakamadım da ben…şey…diye yanıt verirseniz öteki adaylara da gol atmaları için güzel bir orta yapmış olursunuz. Ben şirketi bırakın görüşme yapacağınız şahsı da komple iyi araştırmanızı öneriyorum. Ortak bir şeyler yakalarsanız işe alımcının sizinle empati ve sempati yolları tamamı ile ardına kadar açılır.

Burada ufak bir deneyim aktarmak istiyorum. Mühendislikten sınıf arkadaşlarımdan biri otomotiv devi şirketle iş görüşmesi yaparken işe alımcının da sıkı bir off-road’cu olduğunu daha önceden araştırıyor, kendisi de konuya çok meraklı ve tahmin edin ne oluyor, işe alımcı kendisinden dehşet hoşlanıyor ve işi alıyor!

Pozitif düşünmek

Pozitif düşünmek herşeyde olduğu gibi iş görüşmesinde de işe yarar. Gözlerinizi kapatın ve  işe alımcının her bir sorusunu süper yanıtladığınızı ve mutlu mesut şekilde görüşmeden ayrıldığınızı hayal edin! Gerçekte de böyle olması için en büyük adımı atmışsınız demektir.

Gerçek şu ki en iyi adaylar, gıpta ettiğiniz tipler bile sürekli iş görüşmelerini batırmaktadırlar! İşin doğası gereği karşınızdaki kişi ile her zaman tam bir anlaşma içinde olmayabilirsiniz, bu ise çoğu zaman karşınızdaki kişinin kendisinden kaynaklanır! Garip ve kaba insanlar maalesef her yerde. Bir çok iş görüşmesinde canımın sıkılarak oradan ayrıldığımı hatırlıyorum. Tüm bunlar sizi yıldırmasın ve iş görüşmesi için sürekli güzel şeyler düşünün!

İstekli olun ancak abartmayın

Bu işi alırsanız hayatınızda çok güzel şeyler olabilir, bunun farkındasınız ancak şunun da farkına varın: “bu sizin son fırsatınız değil…” Kafanızda bu işi mutlaka almam lazım, başka şansım yok, zaten çok az iş görüşmesine çağrılıyorum, firma da süper, kesinlikle almalıyım, mutlaka almalıyım diye ne kadar çok geçirirseniz, o derece kendinizi kasıp, tam da istenmeyecek şekilde görüşmenin ortasında kelimeleri birbirine karıştırır bir halde kendinizi bulabilirsiniz. Hele ki böyle bir heyecanlı durumunda işe alımcı arkadaş “Let’s continue in English…” cümlesini kurarsa o vakit o görüşmenin tadından yenmez. Sakin olun…Ne bu çağrılacağınız son iş görüşmesi, ne de çalışabileceğiniz son firma…Önünüze daha çok fırsatlar çıkacaktır, rahat olun, derin nefes alın, kendinizi güzel ifade etmeye odaklanın!

Rahatlama ekzersizleri ve beden dili

 Biraz önce anlattığım gibi kendinizi güzel bir durumda düşünmek hemen rahatlama sağlar. Görüşmenin süper geçeceği ile ilgili olan hayal sizi kesmedi mi? Gözlerinizi kapatıp en son mutlu olduğunuz bir anı kafanızdan geçirmeye çalışın ve buna konsantre olun, göreceksiniz gerginliğiniz hafiflemeye başlayacak! Bu da kesmedi ise güç pozlarına müracaat edebilirsiniz:

Güç pozları

Biraz tuhaf ve saçma gelse de bu pozları yapanların iki dakika sonra kortizol -stres hormonu- seviyesinde azalma ve testeron -kendine güvenme- seviyelerinde ise artış olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır!

Daha çok iş görüşmesine girmek

Daha önce de anlattığım gibi iş görüşmesi bir performans gibi değerlendirildiğinde üzerinde çalışılması gereken bir konudur. Ne kadar çok iş görüşmesine giderseniz o kadar kendinize güveniniz artar ve iş görüşmesinde daha az heyecanlanmak yolunda adım atarsınız. İş görüşmelerinde heyecanlanmak konusunda profesyonel yardım almak  için benimle bir seans mülakat simülasyonu gerçekleştirmek isterseniz şurayı tıklayın ve bana ulaşın!