İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilir

İş görüşmesine giderken ne giyilir? Seçenekler çoğunlukla bir çok ülkede hangi firmaya gittiğiniz ve ne tür bir iş için müracaat ettiğinize göre değişir. Ancak ülkemizde çoğu zaman içeride serbest kıyafet uygulaması bulunan firmalar dahi gelen adaylardan şık ve profesyonel giyim beklemektedir. Ben her zaman içeride şortla dolaşma kültürü olan bir şirkete bile görüşme için formal gidilmesini öneriyorum. Unutmamak gerekir ki, insanlar kıyafetleri ile karşılanır, fikirleri ile ağırlanır diye bir laf kültürümüzde yaygındır. Potansiyel işvereniniz üzerinde de güzel bir ilk intiba bırakmak çok önemlidir.

İnsanların birbirleri hakkındaki ilk ve en önemli izlenime ilk 8-10 saniye arasında kapıldıkları ve bu intibanın çok uzun süre kalıcı olduğu akıldan çıkarılmazsa, iş görüşmesine gittiğiniz kıyafetin de ne kadar önemli olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir. Böylelikle iş görüşmesine giderken ne giyilir sorusu aslına bakarsanız mülakatın dahi önüne geçer.

Soruyu doğru yanıtlamak için önce iş görüşmesine giderken ne giyilmez ona bakalım. Daha sonra da giyebileceğiniz seçenekler üzerinden geçelim.

İş görüşmesine giderken ne giyilmez?

İş görüşmesine giderken şunları kesinlikle giymemek – takmamak gerekir:

– Her türlü kot pantolonlar

– Çok kısa etekler, çok açık blüzler vb.

– Mevsim ne olursa olsun terlik

– Her türlü şort

– Her türlü piercing, hızma vb. vücut takısı

– Sütyen askısı gösteren blüzler, straplezler vb.

– Aşırı topuklu ayakkabılar

Genel kural olarak dekolte kıyafetlerin her türünden uzak durmalıdır. Erkeklerin saçı ve sakalı düzgün traşlı olmalı, kadınların ise mümkünse derli toplu duran topuz, örgü vb. saç modellerinden seçmeleri saçlarını açık bırakmamaları daha makbuldür.

İş görüşmesine Giderken ne giyilir bayan

Esasına bakarsanız pek çok seçenek olması kadınlar için kafa karıştırıcı olabilmektedir. Buradan bakılırsa erkekler daha şanslı ve giyecekleri şeyler basittir. Gelin çeşitli giyilebilecek kombinlere birlikte bakalım:

Blazer Ceket – Blüz ve pantolon ve / veya etek

Beyaz Blazer Kombin

Edineceğiniz bir blazer ceket ile hem iş görüşmelerinde çok şık olabilir, hem de pek çok resmi kıyafet gerektiren durumda da günü kurtarabilirsiniz. Bu ceketlerden bir tane dolabınız için edinmek güzel bir yatırım olur.

Takım elbise

Takım Elbise

Takım elbiseler de güzel bir seçenek olarak karşımıza çıkabilir. Şık bir blüz ve uygun ayakkabılar ile iş görüşmeleri için biçilmiş kaftandırlar.

Fiyonklu blüz ve etek / pantolon

Fiyonklu blüzler genel olarak elegant bir hava vermekte ve şık gözükmektedir. İş görüşmesinde şık gözükmek isterseniz genel olarak bu tarz bir giyimi tercih edebilirsiniz.

Düz tek parça elbiseler

Siyah tek parça elbise

Elbiseler her durum için şık durmakla birlikte iş görüşmesi için de biçilmiş kaftandırlar. Uygun renk bir çorap ve güzel ayakkabılar ile kombinlendiğinde harika bir kıyafet oluşturmaktadır.

Süveter ve pantolon / etek

Şık Süveter ve Pantolon Kombini
Şık Süveter ve Pantolon Kombini

Süveter ve pantolon / etek kombinleri de iş görüşmesi için düşünülebilecek şık bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle baklavalı modeller iş görüşmesi için çok şık durmaktadır.

İş görüşmesine giderken ne giyilir erkek

Erkek takım elbise
Erkek Takım Elbise

Erkekler için seçenekler esasında çok fazla değil. Bir erkek olarak her zaman kumaş pantolon tercih etmelidir. Kumaş pantolon, ceket ve gömlek ile çok şık kombinler oluşturulabilir. Bu kombinler ister takım şeklinde olsun, ister de farklı parçalardan oluşsun iş görüşmeleri açısından her zaman şık bir görünüm oluşturur. Şart olmamakla birlikte kravat ve mendil kullanmak da şıklığınızı tamamlayan ve işe alım danışmanı tarafından giyimde tam not almanızı sağlayacak ayrıntılar olarak göze çarpar.

Hangi renkleri tercih etmeli

Bir iş görüşmesinde esasen koyu renklerin seçilmesi ciddiyetinizi arttırmaktadır. Bunun tek istisnası kahverengi tonlarıdır. Kahverengi giyinmek karşınızdaki kişiye “rahatlık” hissini vermektedir. Bu yüzden daha çok takım elbiseler, ceketler ve elbiselerde,  siyah , lacivert ve gri tonlarını seçmekte her zaman fayda vardır. Gömleklerde ise beyaz ve mavi tonlar seçilmeli, siyah, mor vb. değişik renkli gömleklerden genel olarak uzak durmalıdır.

İş görüşmesine giderken ne giyilir artık biliyorsunuz. Bununla birlikte üzerinizdekilerin tamamen temiz ve ütülü olduğundan, ayrıca yıpranmamış olduğundan emin olun. Özellikle ayakkabı seçiminde çok fazla giyilmemiş temiz ve boyalı ayakkabıları tercih edin. Ben bu durumlar için, iş görüşmeleri ve özel günler için her zaman çok fazla giymediğim temiz ayakkabıları dolabımda tutuyorum. Sizin de aynı şekilde yapmanızı tavsiye ederim.

Bonus: Ne giyerseniz giyin, yüzünüzdeki gülümsemeyi hiç bir zaman eksik etmeyin, kendinden emin bir gülümseme ve göz teması en az giydiğiniz kıyafet kadar bir iş görüşmesinde önemlidir!

Bunları da okumak isteyebilirsiniz:

En önemli mülakat sorusu: “Bize kendinizden bahseder misiniz?”

İş görüşmesinin olumlu sonuçlandığını nasıl anlarız?

İş görüşmesi davet mail’ine cevap

İşe alım danışmanlık firması kullanmak için 10 sebep

Firma seni özgeçmiş havuzundan buldu ne demek?