İş Görüşmesinin Olumlu Sonuçlandığını Nasıl Anlarız?

İş görüşmesinin olumlu geçtiğini nasıl anlarız? Esasında iş teklifini görmeden bunu söylemek biraz güç olsa da, bir iş görüşmesinin olumlu geçtiğini anlamanın pek çok yolu var…Bu arada bu sayacaklarımızın varlığı görüşmenin olumlu geçtiğini düşündürse de, olmaması görüşmenizin illa da kötü geçtiğini göstermez!

Haydi gelin bunlara birlikte bakalım:

Ne zaman başlayabilirsiniz?

Bu soru özellikle görüşmenin son anlarında sorulursa, görüşmenin iyi geçtiğine dair sağlam bir işarettir. İşe alımcı  sizin güçlü bir aday olduğunuzu düşünüyorsa ne zaman başlayacağınız ile yakından ilgilenir. Özellikle şu anda halen çalışmakta iseniz, ne zaman eski iş yerinizden ayrılabileceğinizi sorgular.

Tekrar görüşmek istediklerini söylemek

Bu esasında iş görüşmesinin iyi gittiğini anlamanın en iyi yoludur. Bazen bir işe alımcı “sizinle bir kaç kişiyi daha tanıştırmak istiyoruz…” ya da “…önümüzdeki hafta müsaitliğiniz var mı, sizi XXX Bey / Hanım ile görüştürmek isteriz?” gibi sorular yöneltir. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız ve herhangi bir haber çıkmazsa, kendinizi hatırlatmaktan çekinmeyin. Bazen işe alımcılar yoğun olurlar ve süreci hızlı ilerletmeyebilirler,  (takip maili nasıl atılmalı buraya tıklayarak okuyun!) bu durumda biraz ittirmenin herhangi bir sakıncası kesinlikle olmaz!

İyi bir aday olduğunuzu belirtmek (Genelde telefon görüşmelerinde)

Bazen işe alımcı veya ik personeli özelliklerinizi gördüğü zaman, iyi bir aday olduğunuzu dile getirmekten çekinmez ve özelliklerinizden heyecan duyduğunu açıkça belirtir. Böylelikle iş görüşmesinin olumlu sonuçlandığını anlamış olursunuz.

Genellikle bu aşamadan sonra karar verici kendileri değil ise, karar vericiye sizi ileteceklerini ve önereceklerini belirtirler. Bunun tabiki kesin bir garantisi yoktur. Örneğin işe alımcı özelliklerinizden çok heyecanlanmış olsa da, işe alım kararını verecek olan kişinin başka tasarrufları olabilir (çok mu tanıdık geldi, amcasının oğlunu bu pozisyona alacak falan…) böylelikle beklediğiniz telefon gelmeyebilir. Ama yine de özellikleriniz karşısında heyecanlanan bir işe alımcıyı görmek iş görüşmesinin olumlu sonuçlandığını anlamanın güzel bir yoludur.

İşe alımcı çokça gülümsüyor ve heyecanlanmış gözüküyor ise

Bu durum her zaman görüşmenin iyi gittiğini göstermeyebilir ama iyi bir işarettir. Çoğu deneyimli işe alımcı sizi rahat hissettirmek için sürekli gülümser ve anlattıklarınızı güzel bir beden dili ile dinler. Ama işlerin çok da kötü gitmediğini buradan anlayabilirsiniz. Hele ki söylediklerinize gülüyor, kişisel konulara giriyor, iş dışında yaptıklarınızla da ilgileniyorlarsa bunlar da iyi sinyallerdir.

Bunlar olmasa da endişelenmenize gerek yok, sizden hoşlansalar da bazı işe alımcılar çok iş odaklıdırlar ve konu dışına pek çıkmak istemezler. Bu madde size %100 net bir sinyal vermez, çok ciddi geçen bir iş görüşmesi geçirdi iseniz de kafayı takmayın, bazı işe alımcıların doğası böyledir.

Başka iş görüşmeleri veya fırsatlarınız olup olmadığını sorgulamak

Görüşmenin ilk aşamasında böyle bir soru soruldu ise genel olarak olumlu bir işaret olmayabilir. Ancak görüşme sonlarına doğru gelen böylesi bir soru, sizi ciddi manada pozisyonu alabilecek bir aday olarak görüyorlar demektir.

Bazı işe alımcılar ve ik’cılar bu soruyu herkese sorarlar (bu ve başka hangi tuzak soruları sorduklarını öğrenmek için buraya tıklayın!) Bu sorunun bir amacı da acaba aynı tür işlere mi başvuruyorsunuz, bu başvurduğunuz spesifik pozisyona olan ilginiz nedir, onu ölçmektir!

Ancak bu sorunun bir amacı da, iş teklifini yapmak için ne kadar zamanları olduğunu kestirmeye çalışmaktır!

Ücret beklentinizin sorgulanması

Yine bu soru başlarda geldi ise değil sonlarda geldi ise iş görüşmesinin olumlu geçtiğini anlamanın bir yoludur. Genel olarak ücret beklentisi firmanın beklentisine uygun adayı bulmak işe alımcının hedeflerinden biridir! Ancak bu soru sonlarda geldi ise sizin ciddi olarak o pozisyon için düşünüldüğünüz manasına gelir!

Her şey iyi gitse de bazen işi alamayabilirsiniz! Umutsuzluğa kapılmadan kendinize uygun iş ilanlarına başvurmaya devam edin. Her zaman söylediğim bir laf var: “Bir telefon ile tüm hayatınız değişebilir!”