Cv’de Hobi ve İlgi Alanları

Bana sürekli sorulan bir soru da CV de hobi ve ilgi alanları kısmının nasıl olması gerektiği yönünde. Hobi, ingilizce hobby sözcüğünden dilimize aynen aktarılmış ve “boş” zamanlarınızı değerlendirmek için bir uğraş şeklinde aynı mana ile kullanılmaktadır.

Hobi ve CV İlişkisi

Peki CV ile hobinin nasıl bir ilişkisi var ve insan kaynakları personelleri ve işe alımcılar hobi kısmından ne beklerler? Öncelikle “Hobileriniz nelerdir?” diye geyik bir soru uzman olan bir insan kaynakları personeli yada işe alımcı tarafından sorulmaz. Ancak CV’de yer alan bir hobi üzerine eğer ilgisini çekiyorsa insan kaynakları personeli bir soru yönlendirebilir. Mülakat Teknikleri Kursunda üzerinde durduğum bir konu da “şirketi ve görüşeceğiniz kişiyi araştırma” meselesi idi. İşte burada mülakatçı ile ortak noktalardan biri de ilgilendiğiniz bir hobi olursa o görüşme tadından yenmez ve işe alımcının size sempati duyması ve iş görüşmesini atlatmak hatta işi almak manasına da gelebilir.

Neler Hobi Sayılır?

Maalesef Türk insanı olarak sürekli tıkandığımız kısım aslında doğru dürüst bir hobimizin olmamasıdır. Tüm insanlığa mal olmuş ortak faaliyetler CV’ye yazılabilecek hobi kapsamında değildir, yazılsa da sizi ileri taşımaz, ya dikkate alınmaz yada negatif bir etki uyandırır. Hobiden sayılamayacak faaliyetler: Müzik dinlemek, kitap okumak, arkadaşlarla dışarı çıkmak, seyahat etmek, futbol oynamak vs.

Peki cv’de hobi olabilecek bir şeyi nereden ayırt edebiliriz? Örneğin seyahat kısmını ele alırsak, seyahat işini profesyonel manada yapıyorsanız bu bir hobidir. “Seyahatin profesyoneli mi olur?” diye içinizden geçirdiğinizi düşünüyorum, evet olur. Bazı profesyonel seyahatçilerin profillerinde şöyle bir şey görürsünüz “Traveller (69)” bu parantez içindeki rakam bu arkadaşın tam 69 ülkeye seyahat ettiği manasına gelir. Böyle bir seyahatçi iseniz tabiki hobilerinize “seyahat” etme yazabilirsiniz. Diğer bir örnek vermek gerekirse, herhangi bir spor dalını hobi olarak yazmak isterseniz bu alanda da yine profesyonel olmanız gerekir, örneğin futbol oynama işini lisanslı ve belirli bir takımda sürdürüyorsanız hobilerinize futbol yazabilirsiniz. Başka bir spor örneği vermek gerekirse örneğin Karate ile ilgileniyorsanız bu alanda 2. dan vs. gibi yüksek bir derecede olmanız ve lisanslı olmanız sizin profesyonel olarak bu hobiyi gerçekleştirdiğiniz manasına gelir.

Cv’de Hobi yazmak ne işe yarar?

Cv’de hobi yazmak, yukarıda bahsettiğimiz gibi profesyonel bir hobiniz varsa sizin çok yönlü ve başarılı bir insan olduğunuzun bir ispatı olarak algılanır. Başarı açlığı motivasyon yönünden önemli bir değişkendir, ve bir hobide profesyonel olarak faaliyet gösteren bir insan başarılı olarak algılanır. Aynı zamanda bahsettiğimiz gibi işe alımcı yada mülakattaki herhangi bir kişinin benzer bir hobisi varsa da görüşme bunun üzerinden bambaşka bir yere doğru gidebilir.

Profesyonel bir Hobim Yoksa Ne Yazacağım?

Cevap çok basit, profesyonel bir hobiniz yoksa CV’nizde illa bir hobiler kısmı barındırmak durumunda değilsiniz. Ve dahası genel geçer herkesin ilgilendiği bir şeyi hobi olarak CV’de yazmak sizi öne geçirmeyeceği gibi CV’nizin daha az profesyonel gözükmesine sebep olur. Bu yüzden profesyonel olarak ilgilendiğiniz bir hobiniz henüz mevcut değilse yazmamak en iyisidir.