Cv nedir, Cv nasıl hazırlanır?

Sürekli sorulan sorular arasında gelen CV nedir ve cv nasıl hazırlanır sorularına birlikte yanıt arayalım. CV öncelikle bütün dünyada aynı adla kullanılmakta ve aynı manaya gelmektedir. CV latincede “Cirriculum Vitae” Yaşam Öyküsü manasına gelmektedir. İngilizce’de CV yerine “Resume” kelimesi de sıkça kullanılmaktadır. Bizim dilimizde de CV yerine “Özgeçmiş” kelimesi de kullanılmaktadır.

Cv uzunluğu nasıl olmalıdır?

Öncelikle yazmamız gereken cv’nin uzunluğundan bahsedelim. Her şeyin zamanla değişmesi gibi zaman içerisinde CV’ler de değişmekte ve farklı şekiller almaktadır. Önceki zamanların uzun uzun, sayfa sayfa CV’lerinin yerini günümüzde tek sayfalık tasarım CV’ler almıştır. Bu evrimleşmenin kaynağı ise pozisyon başına başvuruların giderek artması ve İnsan Kaynakları personellerinin tek CV için eskisi kadar vakit ayıramamasından kaynaklanan bir trenddir. Yapılan araştırmalarda bir insan kaynakları personelinin bir CV’ye sadece 6 ila 8 saniye vakit ayırdığı bulunmuştur. Tahmin edersiniz ki, bu kadar kısa bir zamanda pek çok sayfadan oluşan bir CV’yi incelemek imkansızdır. Bu yüzden siz de bu trende uyarak CV’nizi ne kadar iş deneyiminiz olursa olsun tek sayfa şeklinde dizayn edin.

CV’de hangi bölümlere yer vermelidir?

Deneyimli bir iş arayansanız CV’nizin en önemli kısmı “iş deneyimleri” kısmıdır. CV’den sonra insan kaynakları personelleri en çok “eğitim” kısmına bakarlar. Daha sonra yabancı dil bilginiz irdelenir. Önemli bir değişken de kişisel bilgilerinizdir, telefon ve mail’inizi yazmanız size ulaşılması için, adres bilginiz de işe rahat gidip gelebileceğinizin anlaşılması için mutlaka yer vermeniz gereken diğer kısımlar olarak ele alınır. CV’nizde bir “amaçlar / hedefler” kısmı olması başvurduğunuz pozisyon ile uyumunuz yönünden tamamlayıcı bir etki oluşturabilir.

CV’de deneyimler kısmı nasıl yazılmalı?

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var, hem insan gözü ile bakılan CV’lerde olsun, hem de ATS (Aday Takip Sistemi) ile taranan CV’lerde olsun; en önemli şey pozisyon için aranan niteliklerin sizde var olup olmadığının sınanmasıdır. Bu da “keyword” dediğimiz anahtar kelimlerin sizin CV’nizde olup olmaması ile ilişkilidir. CV oluştururken hangi pozisyon için neler arandığını göz önünde bulundurarak deneyim metni yazmak; aranan niteliklerin CV’niz ile örtüşmesi bakımından önemlidir. Peki aranan nitelikleri nereden bileceğiz? Tabi ki iş ilanından! Bir iş ilanında pozisyondan beklenen görev tanımında en önemli maddeler ilk 3-4 maddedir.

Örnek: Veri Analitiği Uzmanı

  • 1 ile 4 yıl arası büyük veri analizi, makine öğrenmesi, veri madenciliği, istatistiksel modelleme, optimizasyon konularında deneyim sahibi
  • CRM , modelleme veya veri analitiği bölümlerinde çalışmış
  • R, Python, SAS Miner veya SPSS ortamlarında tahminsel modeller geliştirmiş
  • SQL bilgisi olan

Mesela, bu ilanda geçen CRM, modelleme, veri analitiği, R, Python, Sas Miner, SPSS, SQL anahtar kelimelerinden özgeçmişinde bulunan adaylar, diğer şartları da sağlıyorlarsa görüşmeye çağırılırlar.

CV’deki deneyimler kısmını yazmanın en güzel metotlarından biri de mevcut ilanlardan kopya çekmektir. Bunun için aynı veya benzer ünvanlardaki iş ilanlarını önünüze açın ve CV’nizdeki ilgili deneyim kısmını hangi keywordler isteniyorsa bunlardan hareketle doldurun.

CV Örnekleri ve Taslaklarına nereden ulaşabilirim?

CV örneklerini görmek ve taslaklardan kendinize has bir CV oluşturmak için benim önerdiğim site canva.com‘dur. Bu siteye üye olmak tamamen ücretsiz olup, her türlü grafiği zahmetsizce oluşturmanıza olanak verdiği gibi “Resume” kısmından pek çok örnek cv taslağından kendinize uygun gördüğünüzü değiştirerek pdf halinde çıktı da alabilmektesiniz.

“CV nedir ve nasıl hazırlanır?” sorusuna yanıt vermeye çalıştığımız bu yazının faydalı olduğunu ümit ediyor, bundan çok daha geniş içerik ile birlikte, CV hazırlama, iş bulma ve mülakatlara hazırlanma üzerine 3,5 saatlik udemy kursuma da göz atmanızı tavsiye ediyorum. Bu kursta pek çok örnek üzerinden gidip iyi bir CV hazırlıyoruz, ve dahası sizi iş görüşmesine çağırdıkları zaman mülakatlardan geçmeniz için de pek çok bilgiyi paylaşıyoruz!

Şu yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

Cv’de Hobi ve İlgi Alanları

İş Bulma ve Mülakat Kursu