İş görüşmesinde işverene sorulacak sorular

Bir iş görüşmesi esasında iki tarafın da katılımı ile gerçekleşen bir olgudur. Lakin soruları işin doğası gereği hep işveren tarafı sorar. Bu sizin soru soramayacağınız manasına mı gelir? Elbette hayır. Benim gözlemime göre de en iyi çalışanlar her zaman inisiyatif alarak görüşmede işe alımcıyı yönlendirenlerden çıkar. Esasında pek soru sormayan bir aday işe alımcı tarafından ya iş görüşmesine iyi hazırlanmamış yada işle ilgili fazla hevesli değil izlenimi bırakmaktadır, ki bu çok tehlikelidir! Peki iş görüşmesinde işverene sorulacak sorular nelerdir? Hep birlikte inceleyelim.

Genel olarak iş görüşmesinde en büyük soru sorma şansı o sihirli cümlenin ardından ortaya çıkar: “Peki, sizin bize sormak istediğiniz bir şey var mı?” Bu sihirli cümleyi duyduktan sonra işe alımcıyı da çokça kastırmadan -bir sonraki görüşmesi kısa bir aralık sonra olabilir, soru soracağım derken de adamı-kadını sinir etmemek gerekir!- sorulara başlayabiliriz!

Bu işin günlük sorumluluklarından biraz bahsedebilir misiniz?

Bu işin gerçekten aradığınız iş mi olduğunu yada tahmininizde olmayan şeyler de içerip içermediğini anlamanın çok süpersonik bir metodu olan sorumuzu çekinmeden her görüşmede sorunuz! İşe başladıktan sonra fotokopi cihazının biten kartuşunun değişiminin de sizin asli görevleriniz arasında olduğunu öğrenmek istemezsiniz! (Benim başıma geldi de oradan biliyorum. Satış asistanı iken satış şefi ağabeyimiz fotokopi cihazını başı ile romantik şekilde gösterirken alp hadi koçum değiştirelim deyivermişti!)

Bu rolden ilk bir ay, ikinci ayın sonunda ve bir senenin sonunda başarmamı istedikleriniz nelerdir?

Dananın kuyruğunun çok acımadan koptuğu anlardan birine doğru giriş yapmanızı sağlayan soru. Özellikle İK’cıların değil de departmandan bir amir rolündeki abimizin / ablamızın ortamda olduğunda çok değerli bilgiler edinebileceğimiz bir sorudur! Şöyle bir gözünü sola devirip konuşmaya 10 sn içerisinde başlayan değerli büyüklerimiz bunu düşünmemiştir bile, lakin şöyle kurumsal kültürün şakadanak 20 senedir oturduğu bir işletmede iseniz departmandan olası amiriniz bülbül gibi şakımaya başlayabilir. “Hmmmm, satışları ilk ayda %10 ikinci ayın sonunda %20 ve senenin sonunda ise %100 arttırmanı bekliyoruz” gibi bir cümle duyarsanız da hemen önce ceketinize, sonra da çantanıza uzanarak tek kelime etmeden mekanı terk edin!

Firma kültürünüzden biraz bahseder misiniz?

Firma kültürü mü? O ne ki gülüm? Ali Osman Ltd. şirketinin iş görüşmesinde bunları yapmayın tabi. Kurumsalmış gibi duran bir şirket ile görüşüyorsanız, anlatılmaz yaşanır güzel şeyler anlatmaları muhtemeldir, böylelikle güzel şeyler öğrenebilirsiniz. Örneğin Cuma günü bol eğlenceli şöyle göbek atmalı bir happy hour bizim olmazsa olmazımızdır diyen bir İK’cının ağzında beliren o müthiş gülümseme, bu görüşme anının olası bir nöronunu o mutlu ana bağlar ki, sizi işe alması kolaylaşıverir. Siz de “ayyy ne mutlu, keşke ben de böyle bir ortamda çalışsam” deyiverirseniz mutluluğunuz perçinlenir!

Önümüzdeki beş sene içinde firmanın hedefleri nedir?

Hep siz mi soracaksınız birader beş sene sonra nolacakmış, şiştin mi? Ehem, kem küm…Evet firmanın adam gibi bir stratejik planı varsa karşınızdakiler güzel bir betimleme içine girebilir, yoksa da firmanın pek de görüldüğü gibi kurumsal yapıda olmadığını hemencecik anlamış olursunuz!

Sizce en büyük rakibiniz kimdir ve neden?

Tek rakibimiz THY ahahhahahah demek isterdim bunu soran bir arkadaşa ama diyemem, diyemedim; kurumsallığım müsade etmez! Gerçekten adamlar işini ciddiye alıyorlarsa adam gibi rakip analizleri de vardır, bu rakibin üstünlükleri şöyle dursun kırılgan noktalarını da her şeylerini de bilirler! Siz de rakipleri çok pis araştırdığınızla ilgili bir kaç cümle de araya sıkıştırırsanız mülakat sonu sonu şöyle bir artı puanı daha haneye kaydedebilirsiniz!

Bu rolün tipik kariyer gelişimi nedir?

Ben bu firmada dura dura bir cacık olabilecek miyim? sorusunun süper bir ifadesidir! Yani bu rol yeni açıldı ki bilemiyoruz? Kurumsal bir firma zaten genel olarak yeni başlayan ilanları açar ve yöneticileri bünyesinden alır ki, en doğru yol budur, böyle bir firmanın bir kariyer yolu vardır ve size şakadanak açıklarlar, sizden önceki  ağabeyiniz/ablanız şimdi uzman oldu da bu uzman yard. pozisyonunu ondan açıverdik derler, siz de hmmmm, uzm. yard., uzman, müdür yard., demek bir kariyer yolu varmış ne şahane diyebilirsiniz!

Bu pozisyon için işe alım prosesinin diğer aşamaları nasıl gerçekleşecek?

Ağızda dolu dolu olan ve müthiş tat veren bu soru, “işe alınmak için 32 mülakat daha olacak ve en son çaycımız Gülizar abla da kaç şekerli çay içersiniz denetledikten sonra alınacaksınız” gibi bir cevap almamanız ümidi ile size bundan sonra başınıza gelecekler ile ilgili tüyo vermesi açısından önemli bir sorudur. Akıllı uslu şirketler max 2 mülakatta işi çözebilecekken, bir şirketin sığırlık seviyesinin en önemli göstergesi bitmeyen 100 tane mülakat yapmaları, dur sizi bilmemne direktörü de görsün, bilmemne müdürü de görsün diye diye sizi yormalarıdır! Bu tür şirketlerden bir cacık olmayacağı için uzak durmanızı şimdiden öneririm.  Allah’ın hakkı üç iken, mülakatın hakkı bence ikidir.

Bunlar gibi aklınıza takılan daha pek çok soruyu işverene sormanız mümkündür, ama dediğim gibi soru bombardımanına tutarak vakti uzatmak yerine, görüşme esnasında değinilmeyen taraflara değinmek için bu soru setini akıllıca kullanmak en makbulüdür!

İşverene sorabileceğiniz soruları artık biliyorsunuz! Bu ve pek çok konuyu daha işlediğim İş bulma ve mülakat ile ilgili udemy kursuma da bakmak isteyebilirsiniz. Tam 3,5 saat boyunca bu sitede anlatılanlara ek olarak CV düzenleme ve işe alımcıların kullandıkları portallar ve mülakat ile ilgili her şeyi bu kurstan öğrenebilirsiniz.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz:

En önemli mülakat sorusu: “Bize kendinizden bahseder misiniz?”

İş görüşmesinin olumlu sonuçlandığını nasıl anlarız?

İş görüşmesi davet mail’ine cevap

İşe alım danışmanlık firması kullanmak için 10 sebep

Firma seni özgeçmiş havuzundan buldu ne demek?