İşe Alım Danışmanlık Firması Kullanmak için 10 Sebep

İşe alımcılar için geçtiğimiz son on senede “danışmanlık” kullanmak son çare idi. Ancak günümüzde işler değişti. Pek çok firma artık işe alımlarında, işe alım danışmanlık şirketlerine güvenmekte. Hatta şirketler ve işe alım danışmanlık firmaları arasındaki bu ilişki tamamen kalıcı bir partnerlik yönünde ilerlemekte, her personel ihtiyacı için tekrar tekrar işe alım danışmanlık firmasına pozisyon yönlendirilmekte. Peki firmalar neden bu yolu tercih edip pozisyonlarını işe alım danışmanlık şirketlerine vermekte hiç düşündünüz mü? İşte size güncel tam 10 sebep:

En İyiye Ulaşmak

Pek çok araştırma gösteriyor ki, işe alım için, işe alım danışmanlığı firması ile çalıştığınız zaman, istatistik olarak en iyi iş arayanlara ulaşmanız mümkün. En iyi şirketlerde çalışmak isteyen en iyi adaylar, en iyi şirketlerin işe alım danışmanlık firmaları ile çalıştığının bilincinde olarak sürekli kendi CV’lerini işe alım danışmanlık şirketlerinin portallarında güncel tutuyorlar ve bu firmaların ilanlarını gördüklerinde güven ile başvuru yapıyorlar.

Spesifik Pozisyonlar

Bazen bir personel almak istediğinizde çok spesifik ihtiyaçlarınız olabilir. Böylelikle sizin işinizi anlayacak ve bu niş alanda size aday sağlayabilecek bir işe alım danışmanlık firması ihtiyacınız ortaya çıkabilir. Böylelikle kendinizin bulamayacağınız spesifik pozisyondaki adayı işe alım danışmanlık şirketi sizin için bulabilir, tüm süreci sizin açınızdan yürütür, size de gelen adayları değerlendirip hemen işe başlatmak kalır!

Zaman ve Maliyet Tasarımı!

Bir işe alım danışmanlık firması ile çalışmanın pahalı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bir kariyer portalına ilan vermek, böyle bir ilana başvurunun çok kısıtlı gelmesi ve nitelikli adaya ulaşamamak, aynı zamanda tüm bu zamanı ve enerjiyi harcamak sizi maddi ve manevi şekilde yorar. Tüm bu kayıpları düşündüğünüzde işe alım danışmanlık firması ile anlaşarak pozisyonlarınızı vermeniz, hem kaliteli adaylara ulaşmak, hem de zaman ve paradan tasarruf etmek için en uygun metottur.

Ek Hizmetler

İşe alım danışmanlık firmaları, sizin ihtiyaçlarınıza özel olarak adaylara yapmanız gereken her türlü testi, karakter analizini, iş ile ilgili spesifik bilgi testlerini sizin adınıza gerçekleştirerek size raporlar, siz de tüm maliyetten ve harcanacak zamandan tasarruf ederek ana işinize odaklanırsınız!

Sektör Deneyimi

Bir işe alım danışmanlık şirketi kullanmanın diğer bir önemli sebebi de sektör deneyimidir. Özellikle sizin sektörünüzde işe alım deneyimi yoğunlaşmış bir işe alım danışmanlığı firması ile anlaşırsanız, bu firma sizin pozisyonla ilgili isterlerinizi daha net anlayacak ve size tam uygun adayları önerecektir. Sektör ile ilgili deneyim sahibi olmayan bir firma ise size zaman ve para kaybettirebilir!

Dönemsel İhtiyaç

Tamam belki insan kaynaklarınız ve işe alımcınız firmanız bünyesinde var ama kısa sürede kapatmanız gereken pek çok pozisyonunuz ortaya çıktığında, en verimli metot bu pozisyonları bir işe alım danışmanlığı firması ile paylaşmaktır. Bir işe alımcının verimli olarak kapatabileceği pozisyon sayısı kısıtlıdır. “Gece gündüz çalış ve bu pozisyonları kapat!” diye iş verdiğiniz firma bünyenizdeki işe alımcı arkadaşlar bir süre sonra kafa olarak yanacak ve hiç istemediğiniz şekilde, şirketinizin size pek de uygun olmayan çalışanlarla dolduğunu göreceksiniz. Hiç bu topa girmeden, işe alımınızın yoğunlaştığı zamanlarda bu ihtiyaçlarınızı işe alım danışmanlığı firması ile halletmeniz yararınıza olacaktır!

Kariyer Portallarına Erişim

Şirket olarak ilan açtıysanız bunun ne kadar maliyetli bir iş olduğunun farkına varmışsınızdır. Bunca ilan sonucu da pek çok alakasız başvuru ile çaresizliğe düşmeniz işten bile değil. İşe alım danışmanlığı firmaları tüm kariyer portallarında sizden daha az maliyet ile çok daha fazla adaya erişim şansına sahiptirler. Hal böyle olunca, kariyer portallarına ilan açmak yerine, sektörünüzde faaliyette olan bir işe alım danışmanlığı firması ile anlaşmak, size hem zaman hem de maliyet açısından önemli kazanımlar sağlar. Aynı zamanda işe alım danışmanlık şirketine başvuran adaylar çok daha kalitelidir, çünkü işe alım danışmanlık firmasına pozisyon veren bir şirketin KALİTELİ BİR ŞİRKET olduğunu düşünmektedirler!

Adayları Elemek

İşe alım danışmanlığı firmaları en güncel metodolojileri kullanarak başvuruları toplar ve size en uygun adayları sizin için seçerler. Böylelikle size sadece bunların arasından kafanıza en yatkın olan, kurum kültürünüze en uyumlu adayı belirlemek kalır. Bir adayın huyunu suyunu anlamak için çeşit çeşit personelinizin katılımı ile sabahtan akşama kadar mülakatlar düzenlemeniz gerekmez! Size stresi bir köşeye bırakarak, en kaliteli adaylarla, çayınızı kahvenizi yudumlamak kalır!

Detaylarla İlgilenmek

Firmalarda çalışan bir işe alımcı iseniz, her türlü pozisyonun gerekliliğini ve yasal dayanaklarını bilemeyebilirsiniz. Yine burada size işe alım danışmanlığı firması yardım edecektir! Oturup iş ile ilgili tüm yasal gereklilikler, prosedürlerle uğraşacağınıza, tüm bu gereklilikleri sizin adınıza zaten bilen bir işe alım danışmanlığı şirketi ile, sadece size gelecek kısa liste adaylarla ilgilenerek pozisyonlarınızı hızla kapatabilirsiniz!

Maaş Skalaları

Sadece kendi firmanızı göz önünde bulundurarak sektörünüze ait maaş skalalarını bilemeyebilirsiniz. Önerdiğiniz ücret yetenek çekmek için çok düşük olabilir, ya da rakiplerinizden çok daha fazla para vermiş olabilirsiniz! İşe alım danışmanlığı firmaları size bu konuda da yardım eder! Önerdiğiniz ücret ile ilgili olarak sektör ortalamaları, ve gelecek yeteneğin hangi ücretlere ikna edilebileceğini size önceden söyleyerek deneme yanılma yolu ile pek çok kaliteli adayı kaybetmenizin önüne geçerler!

Evet bunlar işe alım danışmanlığı firmaları ile neden çalışmanız gerektiği ile ilgili önemli noktalardı. Peki benimle neden çalışmanız gerekli, size bu firmalardan farklı neler sunuyorum?

Açılın Ben Doktorum!

Ben bir “işletme” doktoruyum. İşletme alanında doktora derecesine sahibim ve işletme ile ilgili herkesten çok teorik ve metodolojik bilgiye sahibim ve bunların pratiğe aktarılmasında çok deneyimliyim. Her pozisyon değerli olsa da özellikle orta ve üst düzey yönetici seçimi bir şirket için hayati öneme sahiptir! Ben bunların seçiminde standart olarak liderlik ve karar verme tarzlarını da ölçerek size raporluyorum, işinizi ŞANSA bırakmıyorum! Bu tür işe alımlarınız için pek çok firma 1-2 sene deneyimli uzman yardımcısı arkadaşları görevlendirmektedir! Ya da işe alımdan başka deneyimi olmayan danışmanlar görevlendirmektedir! Hayatı boyunca hiç bir alanda yöneticilik yapmamış bir arkadaş yönetici seçebilir mi? Seçimi size bırakıyorum!

Uygun Fiyat!

Ben kobiyim, işe alım danışmanlığı firması kullanmak bizim bütçemizi deler! Evet, çok marka bir firma kullanmaya çalışırsanız doğru…Adamın koskoca ciks ofisi, çalıştırdığı 100’lerce personel, kira maliyeti, o maliyeti bu maliyeti, ödediğiniz ücretle bu giderlere bir omuz atmanız gerekir…Yoksa koskoca firma nasıl ayakta kalacak…Bir el atın bence! Ya da dur atmayın, hem işinizi, işinin en uzmanı ile halledin, hem de bir çuval para ödemeyin!

Pek çok sektörde uzun süre deneyim!

Yirmi senelik iş hayatımda, pek çok sektörde hem eleman oldum, hem yönetici, hem patron! Yaşadıklarınızı ve yaşayacaklarınızı çok iyi biliyorum! Sizi dinliyorum ve sizi ANLIYORUM. Amacım sadece para kazanmak değil değer üretmek ve dost kazanmak!

Hemen beni arayın ve yeni personeliniz ile el sıkışın: 0 530 360 00 58

yada Whatsup’tan hemen yazın!

Şu formu hızlıca doldurarak da bana ulaşabilirsiniz:

Dr. Alp PAR, Pratik İnsan Kaynakları firması bünyesinde çalışan kıdemli işe alım danışmanıdır.