İşten Ayrılan Çalışan

İyi bir çalışanınız işten ayrılıyor mu?

1. Kendisi ile bir çıkış mülakatı düzenleyin, işten çıkan biri çalışırken size söylemeye çekindiği pek çok şeyi artık organik bir bağınız kalmadığı için söyleyecektir. Bunu geyik olsun diye yapmayın, söylediği her şeyi işletmenizin işveren markasını kuvvetlendirmek için değerlendirin, süreçlerinizi geliştirmek için bir fırsat olarak değerlendirin.

2. Bugüne kadar yaptığı tüm güzel işler için kendisine teşekkür edin ve bundan sonraki kariyeri için şans dileyin.

3. Sizden referansa ihtiyaçları varsa açık yüreklilik ile kendisine seve seve referans olabileceğinizi belirtin.

4. Ne zaman arzu ederse geri gelebileceğini belirtin. Ne zaman bir çalışan bir şirketten ayrılma kararı alsa, genel olarak işverenler kendisine bir “hain” gözü ile bakmaktalar ve bu kişiyi kapının önüne bir an önce koymak için sabırsızlanıyorlar. Bu durum tamamen kendi yetersizliğiniz için başkasını suçlamaktır.

Unutmayalım ki, istisnalar hariç, hiç kimse zevki için bir işten ayrılıp risk almak istemez. Bir personel bir şirkette aradığını bulduğu vakit ayrılmayı düşünmez. Bu yüzden sürekli çalışan bağlılığını arttırmanın ve işveren marka değerini yükseltmenin yollarına bakılmalı, “nasılsa eleman bol” gözü ile bakarak, değerli çalışanları kaptırmamalı.