Okur Mektupları – 2 : Nihat’ın müdürü ile sorunları

Alp Bey,

Benim sorunum müdürüm ile ilgili. Bulunduğum şirket ve departmanda iki seneyi aşkın bir süredir çalışmaktayım. Yeni mezun ve hevesli olduğum ilk yılda pek çok şey öğrendim, ikinci senemde ise gerçekten güzel şeyler başardığıma inanıyorum. Ancak ilk başta beni cesaretlendiren ve öğrenmem için her şeyi yapan müdürüm son altı aydır, nasıl dile getireyim, bütün angarya işleri bana veriyor; önemli toplantılara ise benim hazırladığım SUNUMLARLA benden kıdemsiz olsa da başka bir arkadaşı yanında götürüyor. Nerede yanlış yaptığımı bir türlü anlamıyorum. Ne yapacağımı da bilemiyorum. Bana ne önerirsiniz?

Nihat.

Telefon görüşmesi:

Bu mail üzerine gerçekten meraklanıp iletişim bilgilerimi paylaştığım Nihat ile telefonda birlikte üzerinden geçtik, sonra ortaya şöyle bir durum çıktı: Müdürü şu anki departmanda kendisinden bir kaç ay önce işe başlamış ve yaptığı iş ile ilgili bilgisi de çok sınırlı olduğu ortaya çıktı. Büyük ihtimal işletme içi siyaset durumlarından bu pozisyona gelmişti. Ancak burada sorun olmadan birlikte iki sene geçirdikten sonra sorun şu noktadan patlak vermiş:

Direktörü müdürü yanında Nihat’ı övmeye başlamış. Bıyık altından gülümseyen müdürümüz ise, ben şimdi sana gününü gösteririm tarzında hafiften mobbing faaliyetlerine girişmiş. Türkiye’de özellikle böyle durumlarla çok karşılaşıyoruz. Bunun sebebi ise sosyolojik. Pek çok araştırmada görebilirsiniz ki, Türkler yabancı ülkelerdeki insanlar kadar birbirlerine güvenen insanlar değil! (Şuradan datayı inceleyebilirsiniz: https://ourworldindata.org/trust) böylelikle bazı pozisyonlar için patronlar kendilerini kollamak adına; yeterli bilgisi, çalışma görgüsü ve kabiliyeti olmayan pek çok insanı da çeşitli üst pozisyonlara getirebilmekteler.

Bu durum bana çok klasik ve iş dünyası açısından yararlı olduğunu düşündüğüm “Gücün 48 Kanunu” (The 48 Laws of Power) kitabının 1. Maddesini (Never outshine the master) asla üstadınızdan daha çok parlamayın öğüdünü getirdi. Ama güneşin balçıkla sıvanmayacağı gibi de, Nihat bulunduğu ortamdaki müdürünü öyle bir çaba sarf etmemesine ilişkin geride bırakmış ve direktörün dikkatini çekmeyi başarmış. Böylelikle gücün önemli bir kanunu da çiğnemiş olarak, cezalandırılmış. Yöneticilerin uyguladıkları mobbing vakalarında en çok kendine güvensiz yöneticiler görüyoruz. Bu duruma yol açan da kendilerini gerçekten görevi hak etmeden bu noktalara getiren işletmelerde.

Durumu tespit ettikten sonra çözüm ne olmalı? Öncelikle Nihat’ın çalıştığı kurum, bu şekilde bir yöneticinin böylesi bir makama gelmesinden ötürü kurumsal bir yapı değildir. Hemen iş aramaya başlaması gerekli. Ha deyince iş bulmanın ve geçim derdinin de çok olduğu günümüzde, kendisine ilgi gösteren direktöre konuyu açmasını ve mümkünse deneyimine uygun başka bir departmana geçmesi için yardımcı olması için konuşmasını kendisine söyledim.