Okur Mektupları – 4: Nihal’in İşe Alım Macerası

Alp Hocam Selamlar,

Aracı bir firmada insan kaynakları işe alım danışmanı olarak uzun süre çalıştıktan sonra orta denebilecek büyüklükteki bir firmanın insan kaynaklarına işe alımdan sorumlu yönetici olarak getirildim. Eski firmamda yöneticiler çok daha deneyimliydi ve burada teklif edilen maaşa gelmem çok daha fazla zamanımı alacağından bu firmaya geçtim. Geldiğimden beri işe aldığım tek personel işte kalmadı! Geçen gün yöneticim imalı bir şekilde, aldığım adamların işte durmamasını bana bağlayarak “düzgün” adam seçemediğimi, böyle giderse benim de onların arasına katılarak başka bir yerde iş aramam gerektiğini ima etti. Gerçekten ne yapacağımı bilemiyorum, aracı kurumda tüm öğrendiklerimi yapıyorum, CV’leri güzelce inceliyorum, önceki deneyimlerine dikkat ediyorum, işle ilgili motivasyonlarına dikkat ediyorum. Öğrendiklerimi çok iyi icra ettiğimi düşünüyorum ama işe aldığım personel ya bir hafta sonra, ya iki ay sonra deneme süresi sonunda kendi gidiyor, ya da şirket kendisini işten çıkarıyor, gerçekten nerede hata yaptığımı anlamadım, bu işi bildiğimi düşünüyorum ama kaçırdığım bir şey mi var?

Nihal.

Sevgili Nihal,

Durumunu çok yakından anlayabiliyorum. Gerçekten işe alımı en güzel yerlerden birinde öğrenmişsin, ve bu firmadaki deneyimlerinin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Ancak kaçırdığın bir şey var. İşe alımlarını yaptığın firmalar şu anki firmandan anladığım kadarı ile çok daha “kurumsal” idiler. Öyle kurumsal idiler ki, bazı pozisyonların dolumunda daha profesyonel ekiplerin çalışmasını gerektiğini düşünerek, bence bir firmanın en önemli fonksiyonlarından biri olan “işe alım” araştırma kısmını sizlere outsource ediyorlardı. Bir işe alımcının fonksiyonu işe alım sonrası bitmese de, bundan sonraki kısımlarda top, kendi yöneticisinde ve iş arkadaşlarındadır. Üzülerek söylemek istiyorum ki, bir firmada turn-over oranı ne kadar yüksek ise, o firmada “liderlik” özellikleri o derece gelişmemiş yöneticiler mevcuttur. Yani arada ciddi bir negatif korelasyon vardır.

Kendi yöneticinin dahi işten çıkanların sorumlusu olarak seni gördüğünden bahsetmişsin ki, sırf buradan bile bu firmada çalışan yöneticilerin “liderlik” seviyesi hakkında pek çok şey söylemek mümkün olabilir. Gençken yapılan hatalardan biri de, görece “çok para” ve “çok unvan” veren şirketleri, profesyonel manada çalışan şirketlere “tercih” etmektir. Daha sonra tabiri caiz ise, eski kurumsal şirketini “mum” ile aramaya başlarsın.

Öncelikle derin bir nefes al ve arkana yaslan, yüksek turn-over’ın %1 sebebi bile sen değilsin. Bu şirkette senin elinde olmayan sebeplerden ötürü pek fazla vaktinin kalmadığını da söyleyebiliriz. Böylelikle bu kurumu düzeltmek yerine, bence enerjini kendine yeni bir iş arama yönünde kullan. Birkaç pozisyon daha sonunda yöneticin daha önce kendi yöneticisine senin “beceriksiz” olduğun yönündeki çıtlatmaları direkt suçlamaya dönecek ve kendini kurtarmak adına seni günah keçisi olarak ortaya atacaktır.

Selamlar & Sevgiler.