Okur Mektupları – 5: Barış sorun yaşadığı eski şirketine dönmeli mi?

Hocam Merhaba.

Sizi uzun zamandır takip ediyorum. Makaleleriniz çok iyi. Gerçekten içimizden geçenleri, işverenlere söylemek isteyip de söyleyemediklerimizi yazıyorsunuz. Size bir konuda danışmak istiyorum: Ben Ağustos ayında üç buçuk yıldır çalıştığım şirketten ayrıldım. Maddi olarak ücret yükseltilmesini istedim fakat olmadı. Şirket içerisinde benden sonra giren elemanlara benden daha fazla maaş verilmesi durumu da vardı. Firma bilişim sektöründe, ben ise ar-ge kısmında görevli idim. Şirkete birçok emek ve yenilik kattığımı düşünüyorum. Kendi ürettiğim tasarımları şirket halen satmaktadır. Şirket üç ortak ikisi ise karı-koca. Eş olan kadın ile şirket içerisinde çoğu kez ters düşüyordum. Bu konunun kendi eşi de farkındaydı. Şu anda farklı bir sektördeyim, fakat elektronik mesleği üzerine değil. Ben şirket Genel Müdürü ile aramda bir şey olmadığını, kendisinin de beni sayıp sevdiğini biliyorum. Bu şirkete tekrar geri işe alım konusunda mail atmayı düşünüyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim. Dönüşünüzü beklerim.

İyi seneler dilerim.

Merhaba Barış,

Güzel sözlerin için teşekkür ederim, gerçekten motive oldum. Ülkemiz için çok klasik şeylerden bahsetmişsin, üzerinden geçecek olursak: Kıdemli ve çok katkısı olan personelin zaman içerisinde enflasyon altı zamlarla maaşının yeni gelenler karşısında neredeyse yarı yarıya düşmesi. Gerçekten pek çok şirkette böyle; tabiri caiz ise “maymuncuk” gibi her şeyi bilen, şirkete pek çok katkısı dokunmuş ve yokluğunda sıkıntı çıkması muhtemel personeli “bağlılığı” sebebi ile cezalandırmayı çok iyi biliyoruz. İkinci kısım ise “patron” şirketlerinde eş, dost, oğul, akraba kabilinden insanların liyakatına bakılmaksızın şirkette önemli pozisyonlara gelerek, pek çok konuda söz sahibi olarak, pek çok yanlış karar vererek şirketi ileri değil geriye götürmesi.

Senin durumun için elimizdekilere bakalım:

Faydalı bir personel olmana ilişkin, şirkette ücretsel adalet yok. Yeni gelenler senden çok ücretlere girmişler.

Şirkette liyakat önemli değil, eş, dost, akraba olanların dedikleri geçerli.

Böyle bir şirkete ben şahsen geri dönmeni tavsiye etmem. “Oooo hoş geldin Barış, ne iyi ettin” muhabbeti ilk bir aydan sonra geçecek, tekrar eski sorunlar baş göstermeye başlayacaktır. Böylelikle kısa bir süre sonunda kendini tekrar iş arar halde bulman çok olası.

Burada bahsetmediğin dinamiklerden ötürü tekrar dönmek istiyor ve kendince avantajlı olduğunu düşünüyorsan da, bu işleri mail yolu ile yapmak pek şık olmayacaktır. Genel Müdür’ün kendisinden bir randevu talep ederek yüz yüze görüşmeni ve bu görüşme esnasında da eğer sıcak bakılacaksa, yukarıda saydığımız şeylerin başına gelmeyeceğine dair en azından sağlam deliller istemeni öneririm. Lakin kişisel görüşümce, Genel Müdür arkadaş değil sözle ikrar, yazılı metin dahi imzalasa bu şirkette aynı senaryonun tekrar yaşanacağına da üzülerek kalıbımı basarım.

Selamlar & Sevgiler.