Okur Mektupları – 6: Betül hangi işi seçmeli?

Merhaba Alp Bey,

Öncelikle yazılarınızı çok beğenerek takip ediyorum. Ben geçen sene Koç Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun oldum. PepsiCo, Bayer gibi şirketlerin projelerinde görev aldım. Ancak FMCG sektörü tecrübeli elemanları tercih ediyor. Bu yüzden hemen bir ihracat firmasında işe başladım. Maaşım iyiydi ancak fazla kurumsal bir firma değildi. Bu yüzden yaklaşık 100 çalışanı olan bir aracı kuruma geçtim. FX, VIOP ve hisse ile senelerdir ilgilenirim. İş görüşmesinde görev tanımı sadece özel müşterilere yatırım danışmanlığı yapacak olmam şeklinde belirtildiği için asgari ücret ve prim (USD) olarak işi kabul ettim. Çalışırken asla işten kaçmam, tek amacım yeni şeyler öğrenmek ve kendimi geliştirmektir. Ancak burada üstlerim lise mezunu, İngilizce bilmeyen ve kendilerini geliştirmek adına hiç bir çaba göstermeyen kişilerdi. Dolayısıyla benden sadece dış arama yapmam ve potansiyel müşterilerle görüşüp onları ikna etmem istendi. Yazılarınızı takip ettiğim için Jung testini yapmıştım. (Dışa dönük, Sezme, Düşünme ve Algılama). Ancak benden istenenler artık farklı bir yere gitmeye başladı. Dolayısıyla hem maaşı hem de bana bir şey katmadığı gerekçesiyle buradan yeni ayrıldım.

Ben hukuk fakültesinden geçiş yaparak işletme bitirdiğim için temel hukuki bilgim var. Bu yüzden marka ve patent vekilliği sınavına gireceğim. Uzmanlık sınavını geçerek vekillik yapabiliyorum. (mahkemelerde bir avukattan destek almak şartıyla) Ayrıca python, swift ve java dillerine de hakimim. Öğrencilik yıllarımda sürekli çalıştım. En son butik otelde müdür yardımcılığı yaptım. Genel olarak uzun ve zorlu çalışma şartlarına karşı asla şikayet etmem. Açıkçası sadece maaşın iyi olması ve kendimi geliştirme odaklıyım. Benim size sorum; sizce hangi sektörde iş aramalıyım? Yine aracı kurum gibi şirketlerin iş ilanlarına mı bakmalıyım? Yoksa start-up tarzı küçük ama geleceği olan sektörlere yönelmiş firmaların iş geliştirme ya da satış ilanlarına mı? Bir de, işletme üzerine Mba pek önerilmiyor o yüzden mühendislik üzerine yüksek lisans yapsam (finans mühendisliği ya da endüstri gibi) satış mühendisliği ilanlarına da başvurabilir miyim? Bana fikir verirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar diliyorum.

Sevgili Betül,

Güzel sözlerin için teşekkür ediyorum. Mail’ini defalarca okudum, tahmin edersin ki, bir insanın geleceği hakkında bir şey söylemek büyük bir sorumluluk işi, pek çok kez bu sorumluluğu almış biri olarak, pek çok arkadaşı şu an iyi yerlerde görmek beni mutlu ediyor. Umarım seni de onların arasında görürüz. Lafı pek uzatmadan görüşlerimi iletmek isterim. Yine de söylemekte fayda var, burada yazdıklarım ile ilgili “kariyer danışmanlığı” eğitimine sahip değilim ve yazdıklarım bu kapsamda değil, kendi gördüklerim ve deneyimlerim doğrultusunda şahsi fikirlerim olduğu unutulmamalıdır:

Öncelikle iş ile ilgili vereceğimiz kararlar da duygularımızı da katmamız gerekirse de ilk alıştırmayı analitik yapmak gerekir. Yani bir çeşit (SWOT) TOWS matrisi çalıştırıp bunlara puan vererek stratejik hamleyi belirlemek, sonra duygu düşünce ve isteklerimiz ile de örtüşüyorsa bunu seçmek bence en mantıklısı. 

TOWS çalışırken önce dış çevre analizi yapılır. Daha sonra iç çevre analizi. Yani öncelikle iş olanakları / bunların ortalama ücretleri, kariyer olanaklarını değerlendirmek kariyer manasında dış çevre analizi olur. Daha sonra da senin kendi yeteneklerini, mezuniyetini, dil bilgini vs. değerlendirmek de iç çevre analizi olur. Buradan başlarsak, mail’inden yerleştirelim:

Dış çevre analizi

FMCG: Kariyer vaad eden yükseklerde iyi maaşlar, ancak ilerlemesi zor / meşakatli, başlangıç maaşları fazla olmayabilir.

FX / VOB: Bol iş, az kariyer, ortalama bir maaş. 

Marka Patent vekilliği: Niş bir alan, iş bulmak zor olabilir, kariyerde ilerlenirse maddi manevi yüksek tatmin olabilir. Ancak burada hukuk lisansı yapmış olmak gerekebilir, avukat yardımı çoğu zaman sıkıntılara yol açabilir. 

Otel yöneticiliği: Küçük otellerde bol iş / az maaş. Büyük otellerde maaş düzelebilir.

İç çevre analizi:

İşletme Mezuniyeti: (+) (++) koç üniversitesi) Her alanda iş bulabilme ve uzmanlaşabilme, (-) bir alanda uzmanlaşmazsan ileriki zamanlarda sıkıntılar.

Yabancı dil (+)

Kodlama bilgisi (+)

Sen sana göre kendi matrisini geliştirip, üstüne duygularını (hangi iş sana daha iyi geliyor ve hangisine karakter ile daha yatkınsın) Buradaki tablodan ben sana şunu söyleyebilirim; çalışmayı seviyor ve kendini geliştirmek istiyorsun. Öncelikle bahsettiğin marka vekilliği sınavına kesinlikle gir, ne iş yaparsan yap bunu almana bir engel yok. Bence ana hedefin FMCG olsun, gerçekten bu bahsettiğin büyük şirketlerde düzgün çalışanlar haklarını alıyor ve insanlar yerlerinde sayarken 5 sene içerisinde orta düzey, 10 sene içerisinde ise yüksek düzey yönetici olabiliyorlar. Başka alanlarda da hızlı yükselişler var ama FMCG bence uygun bir alan. FMCG’de çok junior ve düşük maaşlı iş bulsan da kabul et, bir yandan da Marka vekilliği kısmını belgeni al, marka ile ilgili bilgi derinleşmesini FMCG firmalarında yakalayabilirsin. Marka vekilliği işi yapmak istersen de uygun bir vakitte baktın o alanda işler iyi gidiyor, ayrılarak kendi işini yapabilirsin. Bunu yaparken başkasına bağımlı olmamak için aynı anda avukat olmak için çeşitli yollara da başvurabilirsin. Örneğin ikinci üniversite’den adalet ve üzerine DGS ile hukuk fakültesi. Yüksek lisans kararına gelince, öncelikle seçimini yapıp ondan sonra bu alanda bilgi derinleşmesi için yüksek lisans yapma kararı ver. Bir şeyi de kendimce düzeltmek isterim, işletme üstü MBA, üstüne doktora yapmak bile sana pek çok yenilik ve vizyon katar, her eğitim kademesi o alanda bir düşünsel gelişmeye hitap eder, bu yüzden “işletme üstüne, MBA yapılmaz” bir mittir. Hatta bana göre yapılmazsa bazı yönler eksik kalabilir. 

Selamlar & Sevgiler.